Free Web Hosting Provider - Web Hosting - E-commerce - High Speed Internet - Free Web Page
Search the Web

 

 

 

 

DENGELİ BESLENME

 

İnsanın beslenme şekli ve alışkanlıkları, tamamen kendi isteği doğrultusunda değil; genelde çevre ve bulunduğu ortamın kültürüyle şekillenmektedir. İlk insanlar yaşamlarını sürdürmek amacıyla çevrelerinde ne buldularsa onunla beslenmek zorunda kaldılar. Zaman içerisinde ise, toplumlara özgü beslenme şekilleri oluştu. Beslenme ve sağlık bilimlerindeki gelişme ise, birçok yeni kavram ve tarzlar ortaya koydu. Özellikle de gelişmiş ülkelerde sağlıklı beslenme konusunda araştırmaların sürmesi ve neredeyse her gün beslenme bilimine ait  yeni öneriler açıklanması artık kafaları karıştıracak hale geldi. Belki de kendi kendinize soruyorsunuz: Yeterli besleniyor muyum?, Dengeli besleniyor muyum?, Doğru besleniyor muyum?, Yoksa bunların üçü de aynı şeyi mi ifade ediyor? Hayır, bu üç kavram aynı şeyi ifade etmiyor. Yeterli beslenme; kişinin yaşamını sürdürmesi için yeteri kadar besini almasını ifade eder ama gerekenden az alındığında yetersiz beslenme; ihtiyaçtan fazla alınması halinde ise, alınan fazla besinler yağa dönüşerek depolanır. Ancak sadece yeterli beslenmek yetmez. Yeterli beslenirken dengeli beslenmeniz de gerekir.

Dengeli beslenmede; vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi tek bir besinle değil, vücudun büyümesi, yenilenmesi, ve çalışması için gerekli olan besin öğelerinin her birinden yeterli miktarda almak gerekir. Bunun içinde 5 ana başlık altında toplanan her bir besin grubundan 1 gün içinde önerilen miktarlar kadar alınmalıdır.  

Sağlıklı bir yetişkin için önerilen günlük olarak;


1) Et grubu (et,balık,tavuk,yumurta,kuru baklagiller): 2 porsiyon

2) Süt grubu (süt, yoğurt, peynir) :2porsiyon

3) Taze sebze ve meyveler : 4-5 porsiyon

4) Tahıl grubu (ekmek, pilav, makarna, şehriye, un ve undan yapılan yiyecekler) : 2-3 porsiyon

5) Yağ ve şeker:Yemeklerin bileşimindeki sıvı yağ dışında katı yağ önerilmemekte olup haftada 1-2 kez yenilecek sütlü tatlı dışında vücudun sekere çok fazla ihtiyacı olmaz. Yukarıdaki miktarlar hiçbir özellik göstermeyen sağlıklı bir yetişkin için YETERLİ, DENGELİ VE DOĞRU bir beslenme şeklidir.Ancak kişi egzersiz yapıyorsa veya sağlık problemi varsa ,veya aldığı bir ilacın besinle etkileşimi varsa yeterli ve dengeli beslenmesi onun doğru beslendiğini göstermez.

            Doğru beslenme içinde bulunulan özel durumlarla yeterli ve dengeli beslenmenizin bir bütün haline gelmesidir. Doğru besleniyorsanız eğer zaten yeterli ve dengeli besleniyorsunuzdur. Örneğin günlük ihtiyacınız olan tüm besin çeşitlerin yeterli ve dengeli miktarda tüketiyor olabilirsiniz ama bunları öğünlere bölmeyip tek bir öğün veya 2 öğüne sığdırarak yapıyorsanız o zaman doğru değil YANLIŞ besleniyorsunuz.Bu nedenle yeterli ve dengeli beslenme kuralları çerçevesinde kendinize en uygun ve doğru beslenmeyi vücudunuzu ve kendinizi tanıyarak bu konudaki uzmanlara danışarak oluşturabilirsiniz.